Arusha Parku Kombëtar

arusha np Tanzania

Afërt parku kombëtar për Arusha qytet – Kapitali safari veriore Tanzanisë – Arusha Park Kombëtar është një multi-faceted xhevahir, shpesh neglizhohet nga safarigoers, pavarësisht ofruar mundësi për të eksploruar një larmi habitatesh beguiling brenda disa orëve.

Hyrja e çon në pyll kodrinor hije banuar nga majmunë kureshtar blu dhe turacos ngjyra dhe trogons – i vetmi vend në qark veriore safari ku acrobatic zi-dhe-bardhë majmun colobus shihet lehtë. Në mes të pyllit qëndron spektakolare Crater Ngurdoto, cilit pjerrta, shkëmbinjtë shkëmbore bashkangjitni një kat të gjerë kënetor pasur me kopetë e buall dhe derr i egër afrikan.

zebra herd Arusha

Në veri të mëtejshme, kodra kodrina me bar rrethoni bukurinë qetë e Liqeneve Momela, secili prej tyre një britmë të ndryshme të gjelbër ose blu. Shallows tyre ndonjëherë rozë tinged me mijëra flamingos, liqenet mbështesin një përzgjedhje të pasur të shpend uji rezidente dhe emigranti, dhe waterbucks ashpër shfaqin mëdha tyre qeste-formë brirë në skajet përlotur. Gjirafat kaloj nëpër kodrat bar, midis kopeve kullotjes Zebra, ndërsa çifte të gjerë me sy dik-dik i shkurtër shigjetë në shkurret si hares rriteshin në këmbët e hollë.

Edhe pse elefantët janë të rralla në Parkun Kombëtar Arusha, dhe kuriozitete mungon krejt, leopards dhe hyenas njollosur mund të shihet slinking rreth në mëngjes herët dhe pasdite vonë. Ajo është gjithashtu në muzg dhe agim se velloja e re në horizont lindore është më e mundshme për të pastruar, zbulimin e madhështor mbuluar nga dëbora maja e Kilimanjaro, vetëm 50 km (30 kilometra) largët.
Por kjo është kushëriri i thjeshtë Kilimanjaro së, Mount Meru – më pestë në Afrikë në 4,566 metra (14,990 këmbët) – që dominon horizontin e parkut. Majat e saj dhe footslopes lindore të mbrojtura brenda parkut kombëtar, Meru ofron pamje pashembullt e fqinjit të saj të famshëm, ndërsa gjithashtu duke formuar një destinacion dobishme Hiking në të drejtën e vet.

wilderbeast

Kalimi i parë përmes Savannah pyllëzuar, ku buffalos dhe gjirafat janë hasur shpesh, Ngjitja e Meru çon në pyjet me flakë të kuqe të nxehtë pokers dhe dripping me myshk spanjisht, para se të arrijnë të lartë të hapur shendetesore me thumba të mprehta me lobelias gjigand. Lule përjetshëm kapem në shkretëtirë alpine, si delicately-inportuara dythundrak klipspringers shënojë përparimin e rritje së. Këmbë hapur samitin e thepisur, Kilimanjaro qëndron zbuloi, vjen turp në agim.

arusha-np-map

Rreth Arusha Park Kombëtar 
Madhësi: 552 sq km 212 milje katrore).
Vend: Veriore Tanzani, në verilindje të qytetit Arusha..

Getting atje
Një e lehtë për 40-minuta me makinë nga Arusha. Përafërsisht 60 km (35 kilometra) Kilimanjaro nga Aeroporti Ndërkombëtar. Liqenet, pyjeve dhe Ngurdoto Crater të gjithë mund të vizitohen në rrjedhën e një shëtitje gjysmë-ditore në fillim apo në fund të një safari zgjeruar veriore.
SHËNIM: Mountain Ngjitje Ora Lejet kohëzgjatja është 12 ORARI.

arusha-elephants

Çfarë duhet të bëni
Forest ecën, vende të shumta piknik;
tre- ose katër-ditore Mt rritet Meru – përshtatje ndaj klmës mirë për Kilimanjaro.

Kur të shkoni
Të rritet Mt Meru, Qershor-shkurt edhe pse ai mund të bjerë shi në nëntor.
Views mira e Kilimanjaro dhjetor-shkurt.

Komentet janë të mbyllura.