Liqeni Manyara Parku Kombëtar

lake manyara npShtrihen për 50 km përgjatë bazë të ndryshkur-ari 600-metra të lartë rrëpirë Rift Valley, Liqeni Manyara është një perlë skenik, me një mjedis extolled nga Ernest Hemingway si "loveliest kisha parë në Afrikë".

Loja kompakt-shikimin e qark nëpërmjet Manyara ofron një mikrokozmos virtuale të përvojës safari Tanzanisë.

Nga porta e hyrjes, erërat rrugore përmes një kupën harlisur që jeton në xhungël-si pyll nëntokësor ku njëqind-i fortë rri kot trupa baboon nonchalantly përgjatë anë të rrugës, monkeys blu arratisje nimbly midis pemëve të lashtë sofër, shkel me shije të hollë bushbuck me kujdes nëpër hijet, dhe Buceros outsized pyjore bie borisë cacophonously në kulm të lartë.

Kundërta me intimitetin e pyllit floodplain me bar dhe pikëpamjet e tij i shtrirë në drejtim të lindjes, nëpër liqen alkaline, në majat dehur blu vullkanik që ngrihen nga pafund Maasai Steppes. Buall i madh, antilopë afrikane dhe zebër kopetë të mblidhen në këto fusha me bar, siç bëjnë gjirafat – disa në mënyrë të errët në ngjyrim se ata duket të jenë e zezë nga një distancë.

lake manyara tanzaniaNë brendësi të lymore, një rrip i ngushtë i akacies pyjore është streha e preferuar e pemë ngjitje legjendar luanëve Manyara-së dhe elefantët përshtypjelënëse tusked. Skuadrat e shirit shigjetë mangustë midis akeciet, ndërsa foragjeret dik-Dik e vogël Kirk-së në hijen e tyre. Çiftet e klipspringer janë shpesh here te silhouetted në shkëmbinj mbi një fushë e burime përcëlluese nxehtë që avuj dhe flluska ngjitur me bregut të liqenit në shumë jug të parkut.

Manyara ofron futjen përsosur për birdlife Tanzani. Më shumë se 400 specie janë regjistruar, dhe madje edhe një vizitor herë të parë në Afrikë mund të presin në mënyrë të arsyeshme për të vëzhguar 100 prej tyre në një ditë. Pikat kryesore përfshijnë mijëra të flamingos trëndafili-hued në migrimin e tyre të vazhdueshme, si dhe waterbirds të tjera të mëdha të tilla si pelikani, cormorants dhe lejlekët.

Rreth liqenit Manyara National Park
Madhësi: 330 sq km (127 milje katrore), i cili deri në 200 sq km (77 milje katrore) është liqeni kur nivelet e ujit janë të larta.
Vend: Në Tanzani veriore. Gënjeshtrat porta hyrëse 1.5 orë (126km / 80 milje) perëndim të Arusha përgjatë një rruge të sapo doli në sipërfaqe, në afërsi të qytetit të larmishme etnikisht të tregut të OTP-ve MBU.

tanzania lake manyara

Getting atje
Nga rruga, Karta apo fluturim planifikuar nga Arusha, gjatë rrugës për në Serengeti dhe Ngorongoro Crater.

Çfarë duhet të bëni
Drives lojë, drives lojë natë, Janjić kur nivelet e ujit është mjaft e lartë. & Nbsp;
Turne kulturore, picnicking, drekë bush / darkë, Turne biçikletë malore, abseiling dhe pyjore ecën në rrëpirë jashtë në park.

Kur të shkoni
Sezonit të thatë (Korrik-tetor) për gjitarët mëdha; 
Sezoni i lagësht (Nëntor-Qershor) për të shikuar të shpendëve, ujëvarat dhe Janjić.

Komentet janë të mbyllura.