Mount Kilimanjaro Parku Kombëtar

mount kilimanjaro np

Kilimanjaro. Emri vetvete është një mister gershetuar në retë. Kjo mund të thotë mali i Dritës, Mali i Madhështisë ose mali i karvanëve. Ose ajo nuk mund të. Populli lokale, Wachagga, nuk kanë edhe një emër për tërë masivit, vetëm Kipoo (tani e njohur si Kibo) për kulmin e njohur dëborë që qëndron arrogant, mbikëqyrës i kontinentit, Samiti i Afrikës. Kilimanjaro, me ndonjë emër, është një metaforë për bukurinë bindëse e Afrikën Lindore. Kur ju shohin atë, ju e kuptoni pse. Jo vetëm kjo është maja më e lartë në kontinentin afrikan; ajo është gjithashtu e lartë pa-në këmbë mali në botë, në rritje në izolim të lë pa frymë nga scrubland përreth bregdetar – lartësi rreth 900 metra – në një arrogant 5,895 metra (19,336 këmbët).

Kilimanjaro është një nga majat më të larta të arritshme në botë, një fener për vizitorët nga e gjithë bota. Alpinistë Shumica arrijnë rim krater me pak më shumë se një shkop në këmbë, veshje e duhur dhe vendosmëri. Dhe ata që arrijnë Pika Uhuru, Samiti aktuale, ose Pika Gillman në cik e kraterit, do të ketë fituar certifikatat e tyre ngjitje.
Dhe kujtimet e tyre.

Por ka shumë më shumë për takimin e saj se Kili. Ngjitja e shpatet është një turne virtual klimatike në botë, nga tropikët tek Arktik.
Edhe para se të kalojnë kufirin kombëtare park (në 2700 m kontur), të kultivuara footslopes japë rrugën për të pyjeve harlisur kodrinor, banuar nga elefantit pakapshme, leopard, buall, duiker e Abbot rrezikuara s, antilopa dhe të tjera të vogla dhe primat. Më të larta ende qëndron zona shkurre, ku një mbulesë e gjigandit Heather është studded me lobelias botës tjetër gjigand.

Mbi 4.000 m, a surreal shkretëtirë alpine mbështet jetën pak se një tjetër mosses disa çartur dhe Liken. Pastaj, më në fund, bimësia e fundit rudimentar i jep rrugën për një wonderland dimrit e akull dhe borë – dhe bukuria madhështore e kulmit të kontinentit.

Rreth Kilimanjaro Park Kombëtar
Madhësi: 1668 sq km 641 milje katrore).
Vend: Veriore Tanzani, pranë qytetit të Moshi.

Getting atje
128 km (80 kilometra) nga Arusha.
Rreth një orë me makinë nga aeroporti Kilimanjaro.

Çfarë duhet të bëni
Gjashtë rrugët e zakonshme trekking në samit dhe të tjera shumë-kërkuar rrugët alpinizëm.
Rritje të ditës apo natës në pllajë Shira. Natyra shtigje në arrin të ulët.
Peshkim troftë.
Vizitoni bukur Chala krater liqenin në shpatet juglindore të malit të.

kilimanjaro giraffe

Kur të shkoni
Kushtet e qartë dhe të ngrohta nga Dhj.-Shk., por edhe e thatë (dhe ftohtë) nga korrik-shtator.

SHËNIM:

Ngjit ngadalë për increase kohën tuaj klimatizimit dhe maksimizuar shanset tuaj për të arritur majën.

Për të shmangur sëmundje lartësi, lejojë një minimum prej pesë netë, mundësisht edhe më shumë për të rritet. Merrni kohën tuaj dhe të gëzojnë bukurinë e malit.

Komentet janë të mbyllura.