Rubondo Island Park Kombëtar

Rubondo Island np

Një çift i shqiponjave peshkut ruan gjirin e butë, zi i tyre dalluese, bardhë dhe gështenjë model pendë shkëlqen me guxim në diell në mëngjes. Papritmas, zogjtë hedh prapa kokat e tyre në një piercing, duet ndjellëse. Në kuti më poshtë, një mirë-ushqyer përbindësh i një krokodil snaps për jetën, trembeni nga sy gjumë e saj. Ajo stampedes përmes drizë crunchy, crashing në ujë në frontin e varkë, padukshme përveç për një palë të rojë-post sy që vjedhurazi armiqësi mbi sipërfaqe për të monitoruar lëvizjet tona.

Rubondo Island është tucked në qoshe në jugperëndim të Liqenit Viktoria, liqeni i dytë më i madh në botë, një det brendësi zvarrisës mes Tanzani, Uganda dhe Kenia. Me nëntë ishuj të vogla nën krahun e saj, Rubondo mbron bazë të çmuar peshk edukate.

rubondo island-map

rubondo island map

Tilapia shijshme formojnë dietë lëndë të verdhë-ndotur otters që gëzueshëm në limane shkëmbore të ishullit, ndërsa grabitqarë purtekë Nil, disa më shumë se 100 kg peshon, provokoj peshkatarë rekreative lojë kërkojnë kap rekordin botëror.
Rubondo është më shumë se një wonderland ujë. Plazhet me rërë të braktisur strehohem kundër një mantel të virgjër pyjore, ku larmë veprim bushbuck Flota ende heshtur përmes një labirint të tamarinds, shuplakat egra, dhe panjë fiq i lidhur me një kafaz të taproots zvarritës.

Shaggy-veshura ujore sitatunga, diku më të pakapshme të antilopat, është i mrekullueshëm me lehtësi vërejtur, jo vetëm në kënetat papirusi normalisht banon, por edhe në brendësi të pyjeve.
Zogjtë janë kudo.

Kopetë e parrots afrikane gri – lëshuar mbi ishull, pasi ata u konfiskuan nga eksportuesit paligjshme – Klithma në mosmarrëveshje komik si ato përplasje zemëruar midis pemëve.

Madhështi kaltër e një Kingfisher malakit ulën të ulët në kallamishte konkuron me joshës, rrjedh bishtin e një flycatcher parajsë si ajo flits nëpër pyll Lakeshore. Herons, lejlekët dhe spoonbills riprodhohet në skajet liqenit moçalore, plotësohet nga mijëra emigrantëve Euroaziatike gjatë dimrit verior.

rubondo flowers

Jasmine egra, 40 orchids të ndryshme dhe një smorgasbord e ëmbël, papërcaktueshëm erë dalin nga pylli.

Nëntëdhjetë për qind e parkut është pyjet lagësht; shkon nga pjesa tjetër e hapur grassland në Lakeside shtretër papirusi.

Një numër i llojeve të gjitarëve indigjene – Agostini, vervet monkey, Genet dhe mangustë – ndajnë habitatin e tyre të mbrojtura me specie të futura si shimpanza, zi-dhe-bardhë colobus, elefant dhe gjirafë, të cilat përfitojnë nga paarritshmëri Rubondo së.

rubondo view of lake

Rreth Rubondo Island Park Kombëtar
Madhësi: 457 sq km (176 milje katrore).
Vend: Northwest Tanzania, 150 km (95 kilometra) perëndim të Mwanza.

Getting atje
Fluturime të planifikuara nga Arusha, Liqeni Manyara, Serengeti dhe Mwanza në sezonin e pikut, fluturime çarter vetëm në sezonin e ulët.
Nga rrugor nga Mwanza dhe pastaj transferimit varkë. Kontaktoni për hollësi të transportit Park.

Kur të shkoni
Sezonit të thatë, Qershor-gusht. Wildflowers dhe fluturat
Sezoni i lagësht nëntor-mars. Dhjetor- Shkurt e mirë për shpendët migratore.

rubondo island birds

Parku është ideale për:

  • Honeymooners
  • Zog mbikqyrësve
  • Peshkimi sportiv
  • Alpinistët dhe
  • Racers Boat
  • Retreats kompani

Varkë Peshkimi është në dispozicion për qira.

rubondo sportfishing

Shëndetësor
Ka një staf mjekësor dhe një qendër shëndetësore në park.
Nuk janë gjarpërinj, disa janë helmuese disa nuk janë.

Komentet janë të mbyllura.