Serengeti Parku Kombëtar

serengeti-lion

Një milion antilopë afrikane… secili prej tyre të shtyrë nga të njëjtin ritëm lashtë, përmbushjen e rolit të saj instiktive në ciklin e pashmangshëm të jetës: a tërbuar tre javë periudhë e pushtimeve territoriale dhe çiftëzimit; mbijetesën e më të fortit në 40 km (25 milje) Kolona të gjata zhytet nëpërmjet krokodili-infektuara ujërat në veri eksodit vjetor; replenishing specie në një shpërthim të shkurtër popullsisë që prodhon më shumë se 8,000 Viçat përditshme para 1,000 km (600 milje) pelegrinazhi fillon përsëri.

serengeti np

Parku më i vjetër dhe më të popullarizuara Tanzanisë kombëtare, gjithashtu një Trashëgimisë Botërore Site dhe kohët e fundit shpallën një çudi 7 të gjerë botëror, Serengeti është i famshëm për migracionin e saj vjetor, kur disa gjashtë milionë paund thundrat në rrafshin e hapura, si më shumë se 200,000 zebër dhe 300,000 Gazela Thomson bashkohen udhëtim të antilopë afrikane e për kullotje të freskët. Megjithatë, edhe kur migrimi është e qetë, Serengeti ofron ndoshta më scintillating lojë shikimin-në Afrikë: kopetë e mëdha të buall, grupe të vogla të elefantit dhe gjirafë, dhe me mijëra e mijëra Eland, minj, kongoni, Impala dhe gazela Grant.

Spektakli i grabitqar kundrejt pre dominon parkun më të madh Tanzanisë. Golden-Maned krenohet lion festë në bollëkun e grazers thjeshtë. Leopards vetmuar fanitet pemëve të akacies rreshtim lumin Seronera, ndërsa një densitet të lartë të cheetahs prowls rrafshin juglindore. Pothuajse unike, të gjitha tre llojet e Afrikës Çakalli të ndodhë këtu, së bashku me Hyena ndotur dhe një mori e më shumë grabitqarët pakapshme vogla, duke filluar nga aardwolf insektngrënës me mace e bukur serval.

serengeti wildebeest

Por ka më shumë për Serengeti se gjitarët mëdha. Lizards i shkëlqyer agama dhe hyraxes shkëmb përleshje rreth sipërfaqeve të parkut të koppies granit izoluara. Një e plotë 100 varietetet e Plehut brumbulli janë regjistruar, si të ketë 500-plus llojeve të shpendëve, duke filluar nga struci outsized dhe zog fantastik sekretarit të grassland hapur, të shqiponjave të zeza që ulërijnë effortlessly mbi Hills Lobo.
Si duruar si lojë shikimin-është ndjenjë çliruese e hapësirës që karakterizon Plains Serengeti, shtrihen në të gjithë Savannah nxirë nga dielli në një horizont shimmering artë në fund të dheut. Ende, pas shirave, kjo hapësirë ​​e artë e barit është shndërruar në një qilim të gjelbër pafund pikëla me wildflowers. Dhe ka edhe kodra pyllëzuar dhe mounds tmerrshëm termit, Lumenjtë rreshtuan me pemë fiku dhe akacies pyjore njolla Orange nga pluhuri.

Popular Serengeti mund të jetë, por ajo mbetet aq e gjerë që ju mund të jetë vetëm publiku njeriut kur një krenaria e luanëve orkestruan një rrethim, fokusuar në unswervingly vakt e saj të ardhshëm.

Serengeti

Rreth Serengeti
Madhësi: 14,763 sq km (5,700 milje katrore).
Vend: 335km (208 kilometra) nga Arusha, që shtrihen nga veriu në Kenia dhe në kufi Liqeni Viktoria në perëndim.

Getting atje
Planifikuar dhe fluturime çarter nga Arusha, Liqeni Manyara dhe Mwanza.
Përzënë nga Arusha, Liqeni Manyara, Tarangire ose Ngorongoro Crater.

serengeti nomad cheetah

Çfarë duhet të bëni
Hot aerostat safaris, ecje Safari, picnicking, drives lojë, Bush drekë / darkë mund të organizohet me hotele / operatorët turistikë. Maasai piktura shkëmbore dhe shkëmbinj muzikore.

Vizitoni fqinje Ngorongoro Crater, Gryka Olduvai, Ol Doinyo Lengai vullkan dhe Flamingos Liqeni natrium-së.

Kur të shkoni
Për të ndiqni migrimin antilopë afrikane, Dhjetor-korrik. Për të parë grabitqarët, Qershor-tetor.

serengeti np

SHËNIM
The route and timing of the wildebeest migration is unpredictable. Allow at least three days to be assured of seeing them on your visit – longer if you want to see the main predators as well.

Më shumë info: About Serengeti …

Komentet janë të mbyllura.