Tarangire Parku Kombëtar

Tarangire npDitë pas ditës së qiell pa re.

Dielli i zjarrtë sucks lagështi nga peisazhit, pjekje terren një të kuqe të pluhurosur, bari thahet si i brishtë si kashtë. Lumi Tarangire ka rrëgjuar në një hije e lagur sezonit vetë e saj. Por kjo është ia zunë frymën me kafshë të egra. Nomadë etur kanë humbur qindra kilometra thata ditur se këtu, gjithmonë, ka ujë.

Kopetë e deri në 300 elefantët zeroja shtratin e lumit të thatë për rrjedhat nëntokësore, ndërsa antilopë afrikane migruese, zebër, buall, Impala, gazelë, hartebeest dhe turma Eland lagunat ngushtim. It's the greatest concentration of wildlife outside the Serengeti ecosystem – një smorgasbord për grabitqarët – dhe një vend në Tanzani, ku antilopë e thatë-të vendeve të tilla si madhështor thekë-prerë Oryx dhe karakteristik gerenuk afat-qafë janë vërejtur rregullisht.

tarangire elephants

Gjatë sezonit të shirave, vizitorët sezonale shpërndajë më shumë se një 20,000 sq km (12,500 milje katrore) Varg derisa ata shter rrafshinat e gjelbër dhe lumi quan një herë më shumë. But Tarangire's mobs of elephant are easily encountered, . lagësht apo të thatë & nbsp;
Kënetat, Raundi i ngjyrosur vit gjelbër, janë fokus për 550 varieteteve të shpendëve, Llojet më të mbarështimit në një habitat kudo në botë.

Në terren thata ju të gjeni bustard Kori, zog rëndë fluturues; strucin çorape-thighed, the world's largest bird; dhe partitë e vogla të Buceros terren furishme si gjelat.

Tarangire Tanzania Leopard

Më shumë zjarrtë zog-dashuruar mund të mbajtur një sy hapur për screeching grigjat e dazzlingly gjallë lovebird verdhë-collared, dhe weaver disi drabber rufous-përbaltur dhe Starling ashy – endemike në Savannah thatë e veri-qendrore Tanzani.

Mounds disused termit frekuentohen shpesh nga kolonitë e mangustë endearing xhuxh, dhe palë Barbet kuqe-dhe-verdhë, e cila tërheq vëmendjen për veten e tyre duke me zë të lartë e tyre, kurdisje, si duetting.

Tarangire's pythons climb trees, ashtu si luanë të saj dhe leopards, lounging në degët ku fruti i pemës suxhuk maskon dridhem e një bisht.

tarangire national park map

Rreth Tarangire Parku Kombëtar
Madhësi: 2850 sq km (1,096 milje katrore).
Vend: 118 km (75 kilometra) në jugperëndim të Arusha.

Getting atje
Easy makinë nga Arusha apo Liqenit Manyara pas një rrugë në sipërfaqe brenda 7km (katër milje) e portës kryesore e hyrjes; mund të vazhdojë në të Ngorongoro Crater dhe Serengeti.
Fluturime çarter nga Arusha dhe Serengeti.

tarangire national park

Çfarë duhet të bëni
Safaris udhëzoi në këmbë.
Udhëtime ditore në Maasai dhe fshatrat Barabaig, si dhe për qindra e pikturave shkëmbore e lashtë në afërsi të Kolo në rrugë Dodoma.

tarangire meal

Kur të shkoni
Vitit, por sezonin e thatë (Qershor – Shtator) për numrat absolut të kafshëve.

Komentet janë të mbyllura.